איך להתנהל כלכלית יותר טוב מההורים שלך?

הרבה פעמים אתם מבקרים את ההתנהלות הכלכלית של ההורים שלכם ומבטיחים לעצמכם שתפעלו הפוך מהם. איך להתנהל כלכלית יותר טוב מההורים? בפוסט הזה אספר לכם איך הגעתי לתחום הכלכלי ומה הגישה שלי להתנהלות כלכלית חכמה.

אני רק יכולה להגיד שאני למדתי מהטעויות הכלכליות של אמא שלי.
אמא שלי שהיא מקסימה ועם הרבה כישורים ויכולות, כסף זה לא הצד החזק שלה. מה לעשות, פחות טובה בזה. עובדה.

כשההורים שלי התגרשו הייתי בת 13. אני לא זוכרת הרבה מהילדות שלי, אבל אף פעם לא אשכח את הרגע שאמא שלי באה אליי וביקשה עזרה. היא אמרה לי שהיא לא עומדת בהוצאות הכלכליות ורצתה להתייעץ איתי. עברנו על ההוצאות ביחד ובדקנו איפה אפשר להצטמצם. בגיל 13 הייתי צריכה לחשוב אם לוותר על החוג של אחותי הקטנה או לוותר על החוג שלי.

מהרגע הזה, במשך כמה שנים חיינו בתודעה כלכלית של הישרדות. למזלנו אף פעם לא הרגשנו חוסר בדברים החשובים, אבל תמיד הייתי ילדה חסכנית ואף פעם לא ביקשתי שום דבר. גם אחותי הקטנה אף פעם לא ביקשה שום דבר. בלי שדיברנו על זה בצורה גלויה, זאת הייתה האוירה בבית.

כנראה השריטה הכי גדולה שלי באה מהרגע הזה. כשגדלתי אמרתי לעצמי – לי זה לא יקרה.
הגעתי למסקנה שאני לא רוצה לפחד מהעתיד. אני רוצה לדעת שאם יקרה חס וחלילה מקרה כזה או אחר אני אוכל לעמוד בו כלכלית. רציתי להיות בשליטה, לא לחכות ליד הגורל, לא להגיד לי זה לא יקרה, להיות מוכנה ליום שחור, לא להיאלץ להסתמך על תרומות. החלטתי שאני לא אחיה בפחד מהעתיד ואותי לא יתפסו "מופתעת כלכלית" במקרה של גירושים או בכל מקרה אחר. קיבלתי החלטה שאני דואגת לעצמי כלכלית ולא מסתמכת על בן זוג או על הגורל שיהיה לצידי.

 

בגיל 16 התחלתי לעבוד ומאז לא הפסקתי. עבדתי בחופש הגדול בתיכון, עבדתי תוך כדי הצבא (שזה דרש ממני להשיג אישור עבודה, לא עניין פשוט בצה"ל), עבדתי תוך כדי הלימודים לתואר הראשון והשני ובדרך אף פעם לא לקחתי הפסקה לחשוב מה בא לי לעשות באמת בחיים. עשיתי את המסלול המהיר ביותר למשרה מלאה במקצוע שלמדתי, ולאחר כמה שנים הגעתי למטרה- עבודה שנתנה לי תחושה גדולה של רווחה, של אויר לנשימה, של עצמאות כלכלית. סוף סוף יכלתי להירגע ולא רק "לשרוד". כל עוד היו מרוצים ממני בעבודה הייתה לי הכנסה חודשית קבועה וההכנסות עלו על ההוצאות.  חשבתי שהגעתי לנקודה שבה אפשר להפסיק לרוץ.  תחושת ההקלה הזו לא החזיקה הרבה זמן, אבל זה כבר לפוסט אחר (***בהקמה***).

מאז אני כל הזמן מסתכלת על המציאות שאני נמצאת בה ומחפשת דרכים לשפר אותה.  קיבלתי החלטה שאני אחראית על החיים שלי ועל העתיד שלי. בחרתי להיות מאושרת ומעושרת, בחרתי לפעול כדי לשפר את החיים שלי מכל הבחינות וגיליתי שזה אפשרי, גם בפן הכלכלי.
באופן מודע או שלא, בחרתי לתת לעצמי העתידית מתנה שלנערה המתבגרת לא הייתה- תחושת בטחון כלכלי.

אני חייבת להגיד שלמרות שאני בהחלט בדרך הנכונה, אני עדיין לא נמצאת במקום רגוע לגמרי. זאת השקעה לטווח ארוך עד שבאמת לא אצטרך לדאוג לכלום.  אבל בכל פעם שאני רואה לאן הגעתי בינתיים וכמה מצבי טוב ביחס למה שיכל להיות אם לא הייתי עושה כלום, זה ממש משמח אותי.
איזה כיף זה לא לפחד מהעתיד אלא לדאוג לעצמי ולפעול בשביל שהוא יהיה טוב יותר.
אין ספק –  שווה להשקיע בעתיד הכלכלי שלי.

אז נכון שאפשר להגיד שהמציאות הכלכלית קשה ולמה לעבוד קשה בשביל משהו עתידי ועמום כשאפשר להנות מהכאן ועכשיו. אבל אני אומרת, זה לא בהכרח או זה או זה. הכי כיף זה להנות מהכאן ועכשיו כשאני יודעת שדאגתי לעתיד שלי.
נסיבות חיינו לא חקוקות בסלע. רוב העשירים לא נולדו ככה. להפך, הם פעלו כדי לשנות את חייהם והגיעו לאן שהגיעו בזכות עצמם. תוכלו לקרוא על הרבה דוגמאות כאלה בפוסט כאן (***בהקמה***). תפיסת המציאות שלנו היא סובייקטיבית ובגלל זה כל שינוי קטן יכול לשנות את החיים שלנו בגדול. הכל מתחיל במודעות שלנו לעצמנו, לסביבה ולנסיבות.

אם אתם רוצים לקחת צעד קטן לעבר עתיד כלכלי טוב יותר, הירשמו כאן לבלוג

רק כדי להשלים את התמונה, גם אבא שלי תרם את חלקו. גדלתי על הזיכרון המשפחתי הכואב של איך פעם אבא שלי השקיע בבורסה את כספי המשפחה ואיבד את הכל. כן כן… לא רק את הכספים של המשפחה המצומצת, אלא גם את הכספים של סבא וסבתא משני הצדדים. מקרה של עודף בטחון עצמי ומעט מדי ידע. בגלל זה חשוב לי לתת כאן ידע וכלים להתנהלות כלכלית חכמה ולא לשלוף פתרונות קסם כי אין כאלה. פוסטים נוספים על התנהלות כלכלית חכמה תוכלו למצוא כאן.

נתראה בפוסט הבא,

האנליסטית

 

  • כתיבת תגובה

    האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *