3 מקרים בהם הבנק לא מאשר לכם לקחת משכנתא (למרות שאתם לקוחות טובים)

 

הצלחתם לחסוך את ההון העצמי לדירה ומצאתם את הדירה המיוחלת. אתם רק רוצים לקבל את ה"אישור העקרוני למשכנתא" מהבנק והופ – הפתעה! למרות שאתם כאלה לקוחות טובים, הבנק לא מאשר לכם משכנתא והחלום של הדירה הולך ומתרחק.

 

לפני שנתחיל, חשוב לציין ש:

– זה פוסט שחשוב לקרוא לפני שאתם הולכים לחפש את דירת החלומות, כי ידע ותכנון = כוח.

– כל המקרים שאציג כאן אינם מקרי קיצון ויכולים לקרות לכולם, אז לא להגיד "לי זה לא יקרה".

– לכל בעיה יש פתרון, אז שווה לקרוא עד הסוף.

 

אז מתי הבנק לא יאשר לכם לקחת משכנתא?

בקיצור, כשאתם מבקשים משכנתא, הבנק מבקש מכם בין היתר 3 תלושי משכורת אחרונים. בקשה סבירה שרוב לוקחי המשכנתאות לא מתעכבים עליה. בשלושת המקרים שאציג כאן מתקיים מצב זמני שבו אחד מבני הזוג לא עובד. הבנק שהוא מוסד שמרן ושונא סיכון, לא מוכן לאשר משכנתא במקרים אלו.

 

1. בין עבודות

אתם חושבים ובצדק שאתם לקוחות אידיאליים לבנק. אתם עובדים כבר שנים ברצף ומרוויחים משכורות לא רעות. אין לכם חובות ויש לכם חיסכון מכובד שרק מחכה ללכת לדירה שלכם. על פניו לקוחות טובים לבנק. רק לפני כמה חודשים הבנק נתן לכם אישור עקרוני למשכנתא. אתם בטוחים שהבנק יאשר לכם את המשכנתא, אבל לא – הבנק מסרב! למה? כי אחד מכם פוטר/התפטר לפני חודשיים ועוד לא הספיק למצוא עבודה חדשה.

מה??? הבנק לא מבין שהיה כאן מקרה מיוחד ושלא הייתה ברירה ושזה זמני?
אז זהו שלא. הבנק מתרגש מהסיפור המרגש שלכם ובטוח שתמצאו עבודה חדשה, אבל הבנק לא יאשר לכם משכנתא עד שתמצאו אותה. למה? כי הוא רוצה לראות 3 תלושי משכורת רציפים.

 

2. בחופשת לידה

דומה לסעיף הקודם אבל יכול להיות יותר מורכב. נניח והאישה עבדה כל חייה ובאיזשהו שלב התפטרה/פוטרה. היא התחילה לחפש עבודה חדשה, ואז בטיימינג מפתיע גילתה שהיא נכנסה להריון. בשעה טובה! אממה? סביר להניח שהיא לא תצליח למצוא עבודה עם בטן ואז כמו בסעיף הקודם, הזוג לא יוכל לקחת משכנתא.

העניין הוא שכאן בניגוד לסעיף הקודם, המצב הזמני הזה יכול להתארך יותר. כמה זמן ייקח עד שהאישה תוכל לספק לבנק 3 תלושי משכורת? האישה לרוב תצטרך לחכות לסוף ההריון (כ-8 חודשים מרגע הגילוי). אחר כך היא תחכה  לסוף חופשת הלידה (לפחות 3 חודשים) ו-3 חודשים נוספים של תחילת עבודה במקום החדש.  זה במקרה המהיר, בו האישה מוצאת עבודה חדשה כאמא טרייה תוך כדי חופשת הלידה וחוזרת יחסית מהר לשוק העבודה. כלומר, כניסה להריון בזמן שהאישה לא עובדת, יכול לגרום לעיכוב של מעל שנה בקבלת המשכנתא.

 

3. כשאחד מבני הזוג לא עובד

כשיש יש בן זוג אחד שהוא המפרנס העיקרי, ובן זוג שני שעושה חלטורות פה ושם אבל אין לו עבודה מסודרת. נחשו מה? גם להם הבנק לא יאשר משכנתא. גם אם יש להם מספיק הון עצמי וגם אם המשכורת של המפרנס העיקרי גבוהה ושווה ליותר משתי משכורות מינימום.

 

מה אפשר לעשות?

המפתח כאן הוא לתכנן מראש.
תשתדלו לא להגיע למצב של פיטורים לקראת לקיחת המשכנתא, במיוחד אם אתם מתכננים הריון. קחו בחשבון שאם אין ברירה זה יכול לעכב את קבלת המשכנתא בכמה חודשים. בכמה? עד שתקבלו 3 תלושי משכורת רציפים ממקום העבודה החדש.

מה לעשות אם בכל זאת יש לכם הון עצמי, מצאתם את דירת החלומות ואחד מכם לא עובד כרגע? פשוט תשיגו את שלושת תלושי השכר הנדרשים.  זה לא מעניין את הבנק אם המשכורת שלכם תגיע מעבודה במקצוע שלכם או ממלצרות. פשוט תצאו לעבוד ותראו לבנק שיש לכם  את היכולת לייצר הכנסה קבועה.

אם אתם רוצים להבין ולתכנן את המשכנתא שלכם בצורה חכמה ולחסוך הרבה כסף בדרך, אני ממליצה לכם לבדוק את הקורס האונליין שלי לתכנון משכנתא.

 

רוצים לקבל עוד טיפים לעתיד כלכלי טוב יותר?

הירשמו ואל תפספסו אף פוסט

נתראה בפוסט הבא,

האנליסטית

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *