איך לדעת למי כדאי להקשיב כדי להצליח כלכלית?

 

כדאי לי להשקיע בבורסה? עדיף להשקיע באפיק סולידי או מסוכן? אני יכול לפתוח עסק רווחי בתחום שלי? תשאלו 100 אנשים, תקבלו 100 תשובות שונות. החוכמה היא לדעת למי כדאי להקשיב כדי להצליח כלכלית.

 

יש לי שני אנשים מאוד משמעותיים בחיים שלי ואת שניהם אני מאוד אוהבת. אני מדברת איתם הרבה על עניינים יומיומיים וגם מספרת להם על רעיונות כלכליים שיש לי. כל אחד מהם מגיב בצורה שונה. אחד תמיד תומך ומפרגן, מעצים אותי ומרשה לי לעוף על עצמי. השני תמיד סקפטי, לא מבין מה יצא לי מזה או למה לנסות בכלל.

 

שניהם אנשים טובים ולשניהם כוונות טובות, אבל שניהם משפיעים עליי בצורה שונה.
הראשון גורם לי להרגשה טובה. הוא גורם לי להאמין בעצמי, נותן לי מוטיבציה להמשיך ולפעול. השני גורם לי לפקפק בעצמי ולחשוב פעמיים.

 

כשחשבתי על זה לעומק הבנתי שהתופעה חוזרת על עצמה עם כל אדם שאדבר איתו. יש אנשים שתמיד יגרמו לי להרגיש טוב עם הרעיון שלי (גם אם זה יבוא עם ביקורת בונה) ויש אנשים שתמיד יגרמו לי להרגיש שהרעיון שלי מגוחך ולא אפשרי.

 

מכירים את האנשים האלה בחיים שלכם?
כולנו שומעים את שני הקולות האלה מדי יום. תחשבו על שני אנשים שמתאימים לתיאור הזה. אחד שגורם לכם להמשיך בכל הכח והשני שגורם לכם לפחד. שניהם מייצגים את הקולות הפנימיים שיש לנו בפנים. המלאך שיושב על כתף אחת והשטן שיושב על הכתף השנייה.

 

אפשר לחלק את כל האנשים שתדברו איתם לשני טיפוסים: התומך והסקפטי.
לשני הטיפוסים כוונות טובות. אז למה התגובות שלהם שונות? כל אחד מציג בפניכם את העולם הפנימי שלו. אחד מאמין בעצמו ובאחרים ומפרגן לרעיונות חדשים. השני לא מאמין בעצמו ולכן לא מאמין גם ביכולת של אחרים להצליח כלכלית.

 

דעות כלכליות – לכולם יש.
למשפחה, לחברים ואפילו לאנשים זרים מהרחוב. לכל אחד יש חוות דעת על הבורסה, על השקעות, על נדל"ן ועל עסקים. וכל אחד ישמח להגיד לנו מה דעתו אם רק נשאל אותו. ויש גם את אלו שיגידו את דעתם גם בלי שנשאל אותם.

 

 

אז למי כדאי להקשיב כדי להצליח כלכלית?
לדעתי יש שני קריטריונים עיקריים:

 

1. מישהו שיאמין בכם.
מישהו עם ראש פתוח לרעיונות חדשים, שיודע לזהות הזדמנויות, שיודע להגיד את האמת, לפרגן, להרים, לתמוך, להעצים ולגרום לכם להרגשה טובה. לא ממקום של קלישאות, אלא ממקום אמיתי. מישהו שמכיר אתכם ויודע מה החוזקות והחולשות שלכם ומה אתם שווים. מישהו שברגעים קשים יזכיר לכם את ההצלחות שלכם בעבר. מישהו שברגע של משבר, יתן לכם מוטיבציה להמשיך. מישהו שברגע של תקיעות יתן לכם פרספקטיבה חדשה ובעיטה בתחת ויגרום לכם להמשיך.

 

2. מישהו שהצליח בעצמו.
הטיפוס הסקפטי כנראה לא מאמין בכם כי הוא לא חווה הצלחה בעצמו. תחשבו בהגיון. למה להקשיב למישהו שלא הצליח בעצמו? אדם שהצליח כלכלית ישמח להקשיב לרעיונות שלכם ויתמוך בכם. הוא יבין את הקשיים והפחדים שבדרך ויפרגן לכם עוד יותר. זה שהצליח כלכלית יוכל לתרום לכם את ידע וכלים פרקטיים מהנסיון שלו.

 

פעם בשבועיים אני משתדלת לכתוב פוסט עם מידע וטיפים על התנהלות כלכלית. אני מזמינה אתכם להצטרף לרשימת התפוצה של האנליסטית.  מבטיחה 100% איכות ובלי ספאם. להרשמה השאירו שם ומייל.

 

הבעיה היא שלצערנו, חלק נכבד מהאוכלוסיה הוא ספקטי ומורכב מאנשים שלא הצליחו כלכלית בעצמם. לכן, כנראה שלא תוכלו להוציא מחייכם את האנשים האלה ועדיין תאלצו לשמוע את דעתם.

 

מה בכל זאת אפשר לעשות?
קודם כל, שימו לב כשאתם מדברים עם אנשים, איזה טיפוס הם? התומך או הסקפטי?

 

איך להתנהג עם הטיפוס הסקפטי?
להיות מודעים אליו
לקחת את הדברים שלו בעירבון מוגבל
לסנן
להבין שהוא מדבר מתוך הפחד של עצמו.
להבין שזה בסדר להזדהות עם הקול הזה אבל לא להיכנע לו.
להשתמש בו כמוטיבציה להצליח (להראות לו שכן אפשר)
לספר לו על הצלחות בדיעבד. לא לספר לו לפני שאתם עושים צעד כלכלי שיראה לו מסוכן כדי שלא יגרום לכם ל"רגליים קרות".

 

חוץ משני הקצוות, יש גם את הטיפוס שנמצא באמצע. זה שחושש ועם זאת סקרן ופתוח לשמוע. זה הטיפוס שנלחם עם שני הקולות האלה בתוך עצמו.  במובן מסוים, בכולנו יש את שני הקולות האלה. השאלה היא לאיזה קול אנחנו נותנים מקום.

 

לא משנה אם אתם הטיפוס התומך, הסקפטי או זה שבאמצע. אם אתם רוצים להצליח כלכלית, תקשיבו לטיפוס התומך שכבר הצליח בעצמו, או לפחות למי שניסה ולמד מהטעויות שלו. אל תקשיבו לטיפוס הסקפטי שכל כך מפחד שהוא מעדיף לא לעשות כלום מאשר לנסות ולטעות.

 

הצלחה כלכלית לא חייבת להיות אקזיט מטורף. היא יכולה להיות עמידה ביעד כלכלי שהצבתם לעצמכם, עשיית צעד כלכלי שונה מזה של ההורים שלכם, פתיחת עסק עצמאי כשאתם מוקפים בסביבה של שכירים או הגדלת ההכנסה שלכם בדרך יצירתית.

 

אז שיהיה הרבה בהצלחה!

תדעו שאני כבר מאמינה בכם. אתם כאן וזה כבר צעד בכיוון הנכון.

אם יש לכם שאלות או הערות, תשלחו לי במייל: admin@analystit.co.il

 

פעם בשבועיים אני משתדלת לכתוב פוסט עם מידע וטיפים על התנהלות כלכלית. אני מזמינה אתכם להצטרף לרשימת התפוצה של האנליסטית.  מבטיחה 100% איכות ובלי ספאם. להרשמה השאירו שם ומייל.

 

נתראה בפוסט הבא,

האנליסטית

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *